MAGAZYN ZUPYNKA
Magazyn Zupynka "Przystanek Polska" to bezpłatny przewodnik o zakupach w Polsce, wydawany przez nas w języku ukraińskim dla turystów zza wschodniej granicy.
15 numer miesięcznika Zupynka Polska już na granicy z Ukrainą

Od dłuższego czasu informujemy naszych czytelników o tym, co nowego dzieje się na przejściu granicznym Gruszow-Budomierz. 2 grudnia odbyło się oficjalne otwarcie, które było uwieńczeniem prac nad stworzeniem nowych możliwości i udogodnień m.in. dla współpracy polsko-ukraińskiej.

Ze względu na nadchodzący okres świąteczny, wydanie poświęcimy również przedświątecznej gorączce zakupów. Podpowiemy naszym czytelnikom jakie miejsca warto odwiedzić planując zakupowe szaleństwo. Głównymi bohaterami będą w związku z tym galerie.  Okres świąteczno-noworoczny szczególnie daje się we znaki naszym portfelom, dlatego też rzeszowskie galerie proponują wiele okazji, zniżek, które zapewne zachęcą obywateli miasta i okolic, a także gości ze wschodu.

Jeden z artykułów poświęcony jest wspólnej inicjatywie Galerii Rzeszów i Polskiego Radia Rzeszów, które z okazji świąt realizują Mobilne Studio radia.  Mieszkańcy miasta dzięki niemu będą mogli złożyć świąteczne życzenia swoim bliskim.

A z okazji zbliżającego się wielkimi krokami końca roku, przygotowaliśmy dla naszych czytelników propozycje ciekawych obiektów, które zaserwują niezapomniane sylwestrowe imprezy.   

Życzymy miłej lektury i Wesołych Świąt!


14 numer miesięcznika Zupynka Polska już na granicy z Ukrainą

Jeżeli planujecie podjęcie pracy na rynku polskim, zastanawiacie się nad tym, co powinniście wiedzieć zanim zaproponujecie potencjalnemu pracodawcy swoją kandydaturę, warto zapoznać się z bieżącym wydaniem miesięcznika.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników zamieszczamy siedem praktycznych rad, które sprawią, że poczujecie się pewniej idąc na rozmowę kwalifikacyjną. Między innymi wskazówki dotyczące tworzenia CV oraz listu motywacyjnego, którego celem jest przekonanie pracodawcy do waszej osoby. Jednym z oczywistych aspektów, które biorą pod uwagę pracodawcy jest język, warto więc zainwestować w naukę języka polskiego. Więcej wskazówek przeczytacie wewnątrz miesięcznika, do czego gorąco zachęcam.

Ponadto, kilka słów o tym jak Rzeszów stał się przyjaznym miejscem dla studentów z Ukrainy, czego sama doświadczyłam i potwierdzam z pełnym przekonaniem. Rzeszów ma w sobie to coś, co sprawia, że czujemy się tutaj jak u siebie.

Zachęcam do zapoznania się z bieżącym numerem miesięcznika i do zobaczenia wkrótce.

Miłej lektury.


13 numer miesięcznika Zupynka Polska już na granicy z Ukrainą

ZUPYNKA POLSKA jest miesięcznikiem. Staramy się, by materiały, które publikujemy były aktualne. Tym razem mamy nadzieje, że nie wyprzedzamy faktów. Wszystko na to wskazuje, że Ukraina wybrała Europę…!? Rosja robi wiele, by zatrzymać Kijów w marszu na zachód, ale czym jest utrata 2-3 mln euro z eksportu do tego kraju w porównaniu z uzyskaniem dostępu do wolnego europejskiego rynku, wartego w ocenie ekspertów 80 mln euro!!! Tyle może wynieść eksport z Ukrainy do krajów Unii po stowarzyszeniu Ukrainy z Europą! Prezydent Janukowicz zrozumiał co może zyskać Ukraina i ukraiński biznes. Nie tylko szanse na rozwój eksportu, ale i na bezpieczeństwo oraz większą niezależność ukraińskich przedsiębiorstw od zaborczej polityki Rosji. O akcesji obwieścił głośno, bo na forum ONZ. O tym i o szansach Ukrainy, na przykładzie tego co zyskała Polska w ciągu 9 letniej obecności w UE, piszemy w październikowym numerze naszego informatora.

Obywatele Ukrainy odwiedzający regularnie Polskę, widzą pozytywne zmiany zachodzące w naszym kraju. Dlatego tu studiują, pracują i zakładają firmy. Ukraińcy Alla i Władysław opowiadają dlaczego wybrali Polskę na miejsce swojej edukacji, my natomiast podpowiadamy jak założyć swoją firmę oraz jak kupić i zarejestrować auto.

Mimo, że wakacje za nami, zapraszamy do odwiedzenia Polskich nie tylko przygranicznych miast w celach zakupowych, ale i turystycznych. Polska jest atrakcyjna o każdej porze roku. Potwierdzają to ukraińscy turyści opowiadający o Krakowie i Wrocławiu. Zapraszamy do lektury. Zupynka Polska wkrótce na granicy w Krakowcu i Szeginiach.

Miłej lektury.


12 numer miesięcznika Zupynka Polska już na granicy z Ukrainą

Na przejściach granicznych z Ukrainą w woj. podkarpackim, rozpoczęła się dystrybucja dwunastego z kolei, a dziewiątego w tym roku, numeru naszego miesięcznika dla Ukraińców przyjeżdżających do Polski. Najczęściej przyjeżdżają do nas na zakupy i do pracy. Pod tym względem wyprzedzamy Włochy i Czechy. Dlatego uruchomiono w Polsce stałą infolinię dla imigrantów. Okazuje się także, że Ukraińcy kupują w Polsce… ziemię. Polskie MSW wydało dla nich ok 50 zezwoleń co stanowi ok. 15% z wszystkich wydanych. Ukraińcy prowadzą też w Polsce firmy. Powstają coraz to nowe podmioty, a dla tych, co chcą otwierać w Polsce biznes organizowane są konferencje. Ostatnio Rzeszów był miejscem takiego spotkania, przygotowanego przez przez jedną z firm leasingowych przy współpracy Urzędu Miasta. Odwiedzinom Ukraińców sprzyja rozwój na Ukrainie sieci placówek dyplomatycznych i wizowych. Ostatnio otwarto Konsulat Generalny RP w Doniecku i punkt wizowy w Użhorodzie. Tradycyjnie namawiamy również do odwiedzenia Podkarpacia w celach turystycznych. Tym razem zaprasza Jarosław. A my wybierzemy się do Lwowa na Festiwal Partnerstwa organizowany po raz drugi przez Konsulat RP we Lwowie przy współpracy z władzami tego ukraińskiego miasta, partnerskiego dla wielu miast polskich.

Miłej lektury.


11 numer miesięcznika Zupynka Polska już na granicy z Ukrainą

Sierpniowy numer informatora handlowego w j. ukraińskim dla turystów podróżujących do Polski na zakupy jest dystrybuowany na granicy polsko-ukraińskiej. Przyłączamy się w nim do akcji przekonywania polskiego i ukraińskiego rządu do otwierania kolejnych pieszych przejść granicznych oraz poszerzania stref małego ruchu granicznego, które sprzyjają rozwojowi lokalnej gospodarki. Relacjonujemy jak Ukraińcy radzą sobie w Polsce ze znalezieniem pracy. Pracują nie tylko jako osoby wykonujące najprostsze zajęcia porządkowe czy rolnicze, ale także pracują w znanych w świecie polskich firmach. Znalezieniu atrakcyjnej pracy pomaga im kończenie studiów w Polsce. Stąd kolejne oferty polskich uczelni w tym numerze.

W przygotowaniu numer wrześniowy.


10 numer miesięcznika Zupynka Polska już na granicy z Ukrainą

W dystrybucji na granicy polsko-ukraińskiej kolejny (10) lipcowy numer Przystanku Polska
( ukr. Zupynka Polska ).

W nim najnowszy raport rzeszowskiego GUS-u o ruchu na zewnętrznej wschodniej granicy Unii Europejskiej, opowieść Ukrainki Uliany, która po studiach w Rzeszowie wybrała to miasto do życia i Jury, który zastanawia się czy łatwo być Ukraińcem w Polsce (w Warszawie). Coraz więcej Ukraińców wybiera Polskę na miejsce nauki i nic dziwnego, bo studia w naszym kraju są dla nich tańsze niż na Ukrainie i atrakcyjne bo dyplomy nie wymagają nostryfikacji w UE. Podobnie jak praca, którą mogą wykonywać bez pozwolenia jak tylko ukończą wyższą uczelnię. W Polsce pracują nie tylko ukraińscy studenci, co jest jak się okazuje z korzyścią dla wszystkich: pracodawców, pracowników, Polski i Ukrainy, która zarabia miliony, bo pracujący w Polsce Ukraińcy przekazuję pieniądze swoim rodzinom w kraju. W informatorze odnotowujemy też zmiany na polsko-ukraińskich przejściach granicznych: wprowadzanie pasów odpraw Tax Free na istniejących przejściach czy zakończenie budowy nowego przejścia w Budomierzu.

Zapraszamy do lektury i korzystania z reklamy w informatorze.


9 numer miesięcznika Zupynka Polska już na granicy z Ukrainą

W czerwcowym numerze Przystanku Polska (ukr. Zupynka Polska) RAPORT:
Wszystko o pracy dla Ukraińców w Polsce!!!

Polska stała się dla obywateli Ukrainy najbardziej popularnym kierunkiem migracji zarobkowych. Czemu Polska? Czy Ukraińcy planują zostać w Polsce na dłużej? Dowiecie się z czerwcowego numeru. Podpowiadamy jak zalegalizować pracę w Polsce? Przedstawiamy 7 praktycznych porad, czyli o czym warto wiedzieć przed przyjazdem do pracy w Polsce? Polecamy internetową naukę języka polskiego na preferencyjnych warunkach z 15 % zniżką. Wystarczy zalogować się na stronie szkoły i wpisać kod promocyjny dostępny wewnątrz czerwcowego numeru informatora Przystanek Polska. Zapraszamy do lektury i życzymy sukcesów w nauce języka polskiego.

Raport przygotowany wspólnie z Agencją Pracy EWL (East West Link), założonej w 2004 roku, świadczącej usługi w zakresie rekrutacji i kompleksowej obsługi zatrudnienia pracowników z Europy Wschodniej i Azji, dostarczającej rozwiązań kadrowych dla większości sektorów gospodarki.


8 numer miesięcznika Zupynka Polska już na granicy z Ukrainą

Ukraińcy zostawiają w Polsce coraz więcej pieniędzy. W 2012 roku obywatele Ukrainy Białorusi i Rosji wydali 6,62 mld złotych, o jedną czwartą więcej niż w 2011 roku. Najwięcej Ukraińcy. Tylko w czwartym kwartale minionego roku grubo ponad miliard złotych. Obecnie Polski, ubiegłoroczny oficjalny eksport na Ukrainę wyniósł 17,2 mld zł. Dodatkowe 20 proc. pochodzi z drobnego handlu przygranicznego.
To sporo, bo przecież cały czas mówimy o handlu przez granicę zamkniętą (a przynajmniej półotwartą).

W tym numerze właściciele i zarządcy podkarpackich centrów handlowych przekonują, jak ważnym dla nich jest ukraiński klient. Publikujemy artykuły nt. co obywatele Ukrainy najczęściej kupują w Polsce, jak „zarabiają” na granicy” i jak radzą sobie z ukraińskim przepisami celnymi.

Wygląda na to, że powraca boom na przygraniczny handel, jaki kilkanaście lat temu panował przede wszystkim w Przemyślu i okolicach. Z tym, że wtedy dorabiało się więcej indywidualnych osób, teraz kontrolę przejęły duże firmy handlowe. Jednak i to cieszy, bo oznacza miejsca pracy, wpływ podatków do skarbu państwa i kasy przygranicznych miast.


7 numer miesięcznika Zupynka Polska już na granicy z Ukrainą

Siódmy numer naszego informatora handlowego „Przystanek Polska”, który ukaże się w tym tygodniu na polsko-ukraińskiej granicy, w części publicystycznej poświęcamy Świętom Wielkanocnym na pograniczu. W tradycji łacińskiej Świeta Wielkanocne już za nami, a że Prima Aprilis wypadł razem z Lanym Poniedziałkiem zima zakpiła sobie z wiosny, albo wiosna z nas i święta nie były zielone tylko białe.

Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Przed nami Wielkanoc w tradycji wschodniej obchodzona 5–6 maja. Po obu stronach granicy polsko-ukraińskiej zbiega się ona z kilkoma świętami państwowymi:
1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi, 3 maja – Dzień Konstytucji, 9 maja – Dzień Zwycięstwa. Ukraińcy, gdy tylko wezmą sobie parę dni urlopu przedłużą sobie okres świąteczny, albo skorzystają z okazji i wybiorą się na dłuższy wypoczynek i zakupy do Polski.

Dlatego w kwietniowym numerze proponujemy spędzenie majowego weekendu na Podkarpaciu. Od kilku lat województwo podkarpackie wpisuje się w „modę na zdrowie”, która już teraz staje się turystyką uzdrowiskową połączoną z usługami z zakresu lecznictwa, z ekoturystyką, turystyką aktywną oraz kulturową. Region pod każdym względem jest wręcz „skazany” na bycie centrum zdrowia, SPA
i Wellness. Partnerem kwietniowego wydania jest Urząd Marszałkowski województwa podkarpackiego.

Dla tych którzy wybierają się do Polski na zakupy przypominamy, że w dni ustawowo wolne od pracy obowiązuje zakaz handlu. Czynne są tylko stacje benzynowe i małe osiedlowe sklepiki. Centra handlowe zazwyczaj są zamknięte.

Wesołych Świąt, miłego wypoczynku i przyjemnej lektury.

 


6 numer miesięcznika Zupynka Polska już na granicy z Ukrainą

W nadchodzący weekend na przejściach granicznych z Ukrainą (Szeginie, Krakowiec) pojawi się w dystrybucji 6 numer miesięcznika Zupynka Polska. Nowością jest poszerzenie dystrybucji o kolejne przejście – Rawa Ruska/Hrebenne. Marcowy numer naszego informatora poświęcamy w większości sprawom możliwości kształcenia się w Polsce. Nasi czytelnicy dowiedzą się, co proponują i jak zachęcają potencjalnych ukraińskich studentów polskie uczelnie, kto przygotowuje specjalne kierunki dla zagranicznych studentów, kto funduje stypendia, czy student może pracować w Polsce oraz co wybrać – akademik czy prywatną kwaterę. W informatorze oczywiście znalazły się stałe pozycje: rekomendacje handlowe i targowe oraz informacje z przejść granicznych. W tym roku, w obrządku wschodnim, Święta Wielkanocne przypadają na polski majowy długi weekend (4 i 5 maja). W okresie poprzedzającym ten czas należy spodziewać się zwiększonego ruchu granicznego w celach zakupowych i turystycznych. Dlatego kwietniowy numer Zupynki poświecimy tradycjom Świąt Wielkanocnych na pograniczu, podpowiemy gdzie i jak można wypocząć lub podleczyć zdrowie na Podkarpaciu. Zapraszamy do współpracy reklamodawców.


5 numer miesięcznika Zupynka Polska już na granicy z Ukrainą

Ukazał się piąty numer przewodnika handlowego Zupynka Polska (www.zupynka.pl). Trwa dystrybucja miesięcznika na przejściach granicznych z Ukrainą w Szeginiach i Krakowcu. W tym numerze oprócz rekomendacji placówek handlowych radzimy obywatelom Ukrainy, jakich błędów należy unikać podczas podróży po Polsce i Europie, aby nie narażać się na karne wpisy do paszportu. Sprawdziliśmy też, gdzie łatwiej jest otrzymać wizę, w centrum wizowym, czy w Konsulacie RP. Polecamy również wypoczynek w najlepszych ośrodkach narciarskich w południowo-wschodniej Polsce. Numer 6 przygotowywany na marzec poświęcimy tematowi: Studiuj, pracuj i żyj legalnie w Polsce.


4 numer miesięcznika Zupynka Polska już na granicy z Ukrainą

Przed Wigilią rozpoczęła się na granicy polsko-ukraińskiej dystrybucja czwartego numeru informatora o zakupach w Polsce. Rozdawanie przewodnika kontynuujemy, gdyż właśnie teraz obywatele Ukrainy przygotowują się do bożonarodzeniowych świąt i licznie odwiedzają polskie sklepy. Naszym reklamodawcom życzymy podwójnych obrotów. My już pracujemy nad kolejnym wydaniem informatora.